ТВОРЧІ КОЛЕКТИВИ
ФОЛЬКЛОРИСТИЧНИЙ ГУРТ «СЛОБОЖАНОЧКА»
КЕРІВНИК – ЗАСЛУЖЕНА АРТИСТКА УКРАЇНИ ОЛЕНА ШИШКІНА
Колектив заснований у 1994 році. Основою діяльності гурту є дослідження української сільської пісенної культури Слобожанщини. На початковому етапі становлення творчого обличчя навчального колективу керівник свідомо використовувала зразки народнопісенної культури свого рідного села Співаківки Ізюмського району Харківської області. Ці пісні до сьогодні є візитівкою колективу. Це такі як: щедрівка «Серед двору древо», ліричні «Ой сиділа Сашенька край віконця», «Ой зійди, зійди та й місяць за комору», «Лугом іду, коня веду», «Копав, копав криниченьку», пісня літературного походження «Не скормльонна птиця та й не сизий орьол» та жартівлива «Як служив же я у пана». Саме з цими піснями «Слобожаночка» репрезентувала всій Україні народнопісенне виконавство регіону на творчих звітах майстрів мистецтв та творчих колективів Харківщини на головній сцені столиці – у Національному палаці «Україна»(місто Київ). Навчальний дівочий гурт був незмінним учасником чотирьох поспіль звітів, концерні програми яких включали в себе звуковий образ давньої співучої Харківщини, що лунав, зокрема, й молодими голосами «Слобожаночки».
Регулярні просвітницькі концерти, присвячені різним народним святам, теле- та радіопередачі фольклорного спрямування є невід’ємною складовою частиною діяльності колективу. «Слобожаночка» була учасником та лауреатом національних та міжнародних фольклорних фестивалів місті Харкові – «Покуть», «Святовид», «Кроковеє коло», «Печенізьке поле», «Співочі тераси», «Сьогодні Купала, завтра Івана»; м.Києві – «Нові імена України», «Перлини сезону», «Таланти твої, Україно»; інших країнах світу: Грузії, Турції, Італії, Польші, Нідерландах. Гурт «Слобожаночка» – учасник численних «Вечорниць», організованих у рамках культурно-мистецьких заходів, фольклорних свят у м.Харкові та м.Києві, обласних заходів «Весела масляна», «Ніч у музеї», великопісного концерту у Харківській обласній філармонії, фестивалю колядок у м.Святогірськ Донецької області.
Останні роки принесли перемоги в молодіжних конкурсах і фестивалях «Студентська весна», «Барви осені» та інших. Сьогодні до складу гурту входить 9 дівчат, які співають у гурті і підключаються до вивчення та відтворення народнопісенної традиції самобутніх фольклорних осередків Харківщини і Полтащини. Репертуар гурту складає понад 100 унікальних ліричних пісень, календарно-обрядового та весільного фольклору, фрагментів народних обрядів Слобожанщини. Кредо гурту – збереження автентичних традицій пісенного фольклору та його відтворення без будь-якої стилізації. Пісні виконуються в автентичній манері, що пов’язана з певним місцем в обряді та з часом виконання. Місцевий діалект («жива мова»), традиційний танцювальний рух, оригінальні костюми та атрибути фольклорного обряду пильно зберігаються учасниками гурту у недоторканому вигляді.